Zaznacz stronę

Wraz z regularnym pojawianiem się nowych urządzeń, o różnych rozdzielczościach i proporcjach ekranu, pojawił się kłopot z uniwersalną optymalizacją witryn dla wszystkich urządzeń. Często problem jest prozaiczny, to co mieści się i jest czytelne na monitorze laptopa czy komputera, na smartfonie nie daje się kliknąć i jest nie czytelne.

Do niedawna obowiązywała doktryna tworzenia osobnych wersji stron internetowych dla urządzeń mobilnych. Wówczas wersja mobilna strony znajduje się pod innym adresem, który jest wybierany automatycznie, na podstawie rozdzielczości klienta.

O ile, przy rozbudowanych aplikacjach sieciowych skierowanych głównie do użytkowników mobilnych. Można zbudować optymalny interfejs użytkownika dla urządzeń mobilnych i dać Klientom użyteczne narzędzie wykorzystujące smartfony czy tablety. O tyle przy niezbyt rozbudowanych stronach, gdzie znajdują głównie (lub tylko) elementy, które nie wymagają urządzenia mobilnego – polityka taka dodaje drugie tyle pracy i to na każdym etapie. Teksty trzeba pisać dwukrotnie, dwukrotnie prowadzić SEO dla witryn, dwukrotnie aktualizować wszystko, itd.  Nie wspomnę już, że niesie to ze sobą ryzyko, że Google potraktuje nasze strony jako z duplikowaną treść i obniży ranking w google obydwu.

I tu właśnie jest miejsce dla RWD, jak działa taka strona można łatwo sprawdzić, wystarczy zacząć zmniejszać okno naszej przeglądarki. Z początku zapewne będzie się tylko dopasowywać, później zaczną się inaczej organizować elementy układu strony, żeby na koniec pewne elementy (np. menu górne) zmieniły radykalnie swój wygląd – do postaci menu rozwijalnego.

Poniżej krótki filmik, demonstrujący zasadę RWD na przykładzie projektu strony Strzelbicki.pl

Rozszerzenie chrome możesz pobrać tutaj